Tanatokosmetyka i toaleta pośmiertna

szkolenie funeralne
Kontakt i zapisyCennik i karta zgłoszenia

Terminy najbliższych szkoleń w 2023 roku:

12-15.06 – ostatnie wolne miejsce
19-22.06 – ostatnie wolne miejsce
26-29.06 – brak wolnych miejsc

3-6.07
10-13.07 – ostatnie wolne miejsce
17-20.07
24-27.07

31.07-3.08
7-10.08
21-24.08
28-31.08

4-7.09
11-14.09 – ostatnie wolne miejsce
18-21.09
25-28.09

Szkolenia 4-dniowe, miejsce szkolenia: Gliwice

Szczegóły szkolenia

Kurs tanatokosmetyki jest skierowany do pracowników i właścicieli zakładów pogrzebowych, a także do osób, które chciałby podjąć pracę w branży funeralnej. Głównym założeniem tego szkolenia jest nabycie wiedzy i umiejętności postępowania ze zwłokami od przyjęcia ich do chłodni aż do prezentacji w otwartej trumnie. Największą uwagę podczas nauki skupiamy na bezpieczeństwie pracy ze zwłokami, oraz ich godnym i perfekcyjnym przygotowaniu do ostatniego pożegnania. Na szkoleniu zdradzimy jak radzić sobie z sytuacjami kłopotliwymi takim jak silne wycieki, usuwanie elementów sprzętu medycznego pozostawionego w zwłokach, postępowanie z ciałami po sekcji zwłok, ciałami w rozkładzie, ciałami mogącymi stanowić zagrożenie zakażenia itp. Kolejnym punktem szkolenia jest praca nad odpowiednim wyglądem zmarłego. Tutaj nauczycie się Państwo, że jedna osoba może sprawnie i bez wysiłku ubrać ciało w odzież dostarczoną przez rodzinę oraz wykonać idealny makijaż, nawet gdy wcześniej nie miała styczności z tym zagadnieniem. Ostatni element to odpowiednie ułożenie ciała w trumnie i jego prezentacja w sali pożegnań, jest to czas na porównanie jak ciało wyglądało po wyjęciu w chłodni, a jak wygląda perfekcyjnie przygotowane i ułożone w trumnie.

Szczegółowy program kursu:

Teoria (wykłady i prezentacje multimedialne)

  • Bezpieczeństwo i higiena przy pracy ze zwłokami – czyli jak minimalizować ryzyko zakażenia w codziennej pracy oraz pierwsza pomoc w przypadku zakłuć, zacięć lub innego kontaktu z materiałem zakaźnym
  • Fizjologia zwłok – czyli wszystko to, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Wiele ciekawych faktów z dziedziny medycyny sądowej i tanatologii utrwalających dotychczasową wiedzę i obalających wiele krążących mitów
  • Profesjonalna kosmetyka pośmiertna – czyli czym się różni od wizażu dla żywych, w jakim celu ją wykonujemy, jakie kosmetyki kupić, a jakich unikać, czy kosmetyki dla żywych sprawdzą się prosektorium?

Zajęcia praktyczne:

Prezentacja chemii pogrzebowej oraz narzędzi i kosmetyków wykorzystywanych w pracy w domu pogrzebowym.

Postępowanie ze zwłokami, postępowanie z elementami zaopatrzenia medycznego znajdujących się w zwłokach.

Szkolenie funeralne – tanatokosmetyka i toaleta pośmiertna
Szkolenie funeralne – tanatokosmetyka i toaleta pośmiertna

Przygotowanie zmarłego do pogrzebu:

Toaleta pośmiertna, techniki zamykania ust i oczu. Zabezpieczanie zwłok przed wyciekami, techniki szycia, zabezpieczanie odleżyn, niezagojonych ran pooperacyjnych, miejsc po wkłuciach. Postępowanie z ciałami po sekcji zwłok, ubieranie zwłok, podstawowa kosmetyka pośmiertna.

  • kształtowanie naturalnego (spokojnego) wyrazu twarzy
  • makijaż no makeup (makijaż – który wygląda jakby go nie było) korekcja przebarwień i tuszowanie niedoskonałości skórnych
  • makijaż pośmiertny dla kobiet
  • makijaż pośmiertny dla mężczyzn
  • pielęgnacja i malowanie paznokci oraz pielęgnacja zarostu
  • rozległa dyskoloracja: np. zwłoki zażółcone, całkowicie zasiniona twarz
  • makijaż osoby otyłej
  • tricki wizażowe pomniejszanie i powiększanie ust, modelowanie bardzo opuchniętej twarzy
Szkolenie funeralne – tanatokosmetyka i toaleta pośmiertna
model_szkolenie_Tanatokosmetyka_i_toaleta_posmiertna

Praca na ciałach, dodatkowo zajęcia na modelach szkoleniowych (głowa z licznymi obrażeniami i całkowitą dyskoloracją).

Odbudowanie brakujących części twarzy, uzupełnianie ubytków.

Efekty uczenia się/kształcenia

Umiejętność samodzielnego przygotowania ciała do ostatniego pożegnania

Grupa docelowa

Szkolenie dedykowane jest zarówno osobom początkujących, które chcą rozpocząć pracę w branży funeralnej jak również początkującym pracownikom zakładów pogrzebowych

Materiały dydaktyczne

Materiały piśmiennicze – notesy, długopisy, skrypty
Materiały ochronne – fartuchy, rękawice, maski, ochraniacze na buty Chemia do dezynfekcji

Opis warunków uczestnictwa

Szczepienia: tężec, WZW typu B oraz/lub oświadczenie o świadomości zagrożeń wynikających z pracy ze zmarłymi.

Wiek: ukończone 21 lat

Z przyczyn od nas niezależnych warunkiem udziału w kursie jest szczepienie przeciw COVID-19

Informacje dodatkowe

SZKOLENIE POD PATRONATEM FRANCUSKIEGO INSTYTUTU TANATOPRAKSJI

  • prowadzenie szkolenia w formie warsztatowej
  • zajęcia z doświadczonym trenerem
  • po zakończeniu szkolenia kontakt z trenerem (telefoniczny, mailowy)

Powiadomienia o nowych szkoleniach, terminach i promocjach na Twojej skrzynce e-mail

Nie rozysłamy spamu! Przeczytaj naszą politykę prywatności.

Adres:

Wybrzeże Armii Krajowej 15
44-102 Gliwice, woj. śląskie

Szczegóły miejsca realizacji usługi:

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie , Państwowy Instytut Badawczy, Prosektorium

Harmonogram szkolenia do pobrania tutaj.

Imię i nazwiskoPiotr Bartczak
Obszar specjalizacjiTanatoprakter, laborant sekcyjny, wizażysta.
W pracy trenerskiej specjalizuje się w szkoleniach z zakresu profesjonalnego przygotowania zwłok do pogrzebu:
Tanatokosmetyki i toalety pośmiertnej, tanatopraksji oraz rekonstrukcji powypadkowych.
Doświadczenie zawodoweOd 2005 roku czyli od momentu uzyskania uprawnień zajmuje się kompleksowym przygotowaniem ciał do pogrzebu – zaawansowaną toaletą oraz kosmetyką pośmiertną, tanatopraksją, rekonstrukcjami powypadkowymi, posekcyjnymi itp, pracuje również jako laborant sekcyjny. Jego klientami są głównie mazowieckie zakłady pogrzebowe dla których świadczy usługi zgodnie ze swoją specjalizacją. Jego praca to również kształtowanie pozytywnego wizerunku lokalnych firm pogrzebowych.
Doświadczenie w świadczeniu tego typu usługOd 2013 roku współpracuje z firmą Pathomed Sp. z o.o. jako instruktor szkoleń tanatokosmetyki i toalety pośmiertnej, tanatopraksji oraz rekonstrukcji. Praca jest jego pasją, dzięki czemu na bieżąco podnosi swoje kwalifikacje a tym samym poziom merytoryczny organizowanych szkoleń.
WykształcenieCertyfikat Tanatokosmetyki, HYGECO – 2004 Gorzów Wielkopolski
Dyplom TANATOPRAKSJI, Francuski Instytut Tanatopraksji / HYGECO – 2005 Wrocław, Gorzów Wielkopolski
Dyplom LABORANTA SEKCYJNEGO HYGECO / Katerda i Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – 2005 Wrocław
Advanced Embalming Training Dodge – 2007 Otwock/Londyn
Mortuary Cosmetology Tarining Dodge – 2007 Otwock
Imię i nazwiskoJacek Witas
Obszar specjalizacjiLaborant sekcyjny – Śląski Uniwersytet Medyczny w Zabrzu.
Mistrz wizażu i stylizacji.
Rekonstrukcja po pobraniach narządów widocznych (twarz, szyja, kończyny).
Sekcje sądowe dla Zakładu Medycyny Sądowej w Katowicach.
Doświadczenie zawodoweOd 20 lat laborant sekcyjny:
1. Centrum-Instytut Onkologii Oddział w Gliwicach.
2. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
3. FRK „Homograft” Zabrze.
4. Zespół prof. Adama Maciejewskiego – przeszczepy twarzy i narządów szyi.
Doświadczenie w świadczeniu tego typu usługOd 2015 roku współpracuje z firmą Pathomed Sp. z o.o. jako instruktor szkoleń Laborant Sekcyjny
WykształcenieLaborant sekcyjny – Śląski Uniwersytet Medyczny w Zabrzu
Imię i nazwiskoIzabela Witas
Obszar specjalizacji

Certfikaty Hygeco Polska

LABORANT SEKCYJNY
MISTRZ TANATOWIZAŻU I STYLIZACJI.
MASTER TANATOPRAKTER
REKONSTRUKCJA PO POBRANIACH NARZĄDÓW WIDOCZNYCH (TWARZ, SZYJA, KOŃCZYNY).

Doświadczenie zawodowe1. SEKCJE SĄDOWE DLA ZAKŁADU MEDYCYNY SĄDOWEJ W POZNANIU
2. OD 2019 ROKU LABORANT SEKCYJNY:
1. NARODOWY ONKOLOGII ODDZIAŁ W GLIWICACH.
2. ZESPÓŁ PROF. ADAMA MACIEJEWSKIEGO – PRZESZCZEPY TWARZY I NARZĄDÓW SZYI.
3. OD 2019 ROKU WSPÓŁPRACUJE Z FIRMĄ PATHOMED SP. Z O.O. JAKO INSTRUKTORKA SZKOLEŃ
LABORANT SEKCYJNY
WIZAŻ I TOALETA POŚMIERTNA
TANATOPRAKSJA
Doświadczenie w świadczeniu tego typu usługLEKARZ MEDYCYNY
DOKTOR FILOZOFII
UNIWERSYTET MEDYCZNY W POZNANIU
UNIWERSTYTET ŚLĄSKI WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH
WykształcenieLEKARZ MEDYCYNY
DOKTOR FILOZOFII
UNIWERSYTET MEDYCZNY W POZNANIU
UNIWERSTYTET ŚLĄSKI WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH
DOŚWIADCZENIE W ŚWIADCZENIU TEGO TYPU USŁUGZ Pathomed związana od 2019 jako instruktorka szkoleń tanatokosmetyki i toalety pośmiertnej, tanatopraksji oraz laboranta sekcyjnego.
Dofinansowanie szkoleń funeralnych z KFS

Dofinansowanie szkoleń funeralnych z KFS

You have Successfully Subscribed!